Ostatnie lata pokazują, że rozwiązania chmurowe, które jeszcze nie tak dawno uznawane były za technologiczną innowację, dostępną tylko dla korporacji, stały się standardem również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Migracja danych do chmury otworzyła firmom mnóstwo nowych możliwości i pozwoliła na połączenie wielu usług w jednym środowisku. Dlatego zainteresowanie usługami chmurowymi stale rośnie i stało się na tyle powszechne, że nie zdajemy sobie sprawy jak często z nich korzystamy.
Chmura w praktyce
Migracja danych do chmury to nic innego, jak przenoszenie danych lub aplikacji z jednej lokalizacji (najczęściej są to lokalne, prywatne serwery w siedzibie firmy), do serwerów dostawcy usług w chmurze publicznej (serwery wirtualne). Według badań przeprowadzonych przez Eurostat w 2021 roku, średnio 41% przedsiębiorstw skorzystało z usług chmurowych, co oznacza, że względem 2020 roku przyrost wyniósł aż 5%. Gwałtowny rozwój rozwiązań chmurowych mogliśmy zaobserwować w roku pandemicznym (2020 r.), z uwagi na zapewnienie ciągłości pracy, niezależnie od miejsca wykonywania pracy. Główne zalety zastosowania rozwiązań chmurowych to przede wszystkim ograniczenie kosztów związanych z utrzymaniem własnej infrastruktury technologicznej, bezpieczeństwo danych i systemów, a także wygoda i dostęp do danych z dowolnej lokalizacji. Z naszego doświadczenia wynika, że przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na przenoszenie do chmury, min.:
• Aplikacje Business Intelligence
Systemy ERP w chmurze
Dla każdego przedsiębiorcy systemy ERP są podstawowym narzędziem pracy. W przypadku małych i średnich firm, wdrożenie systemu ERP kojarzyło się z generowaniem kosztów dotyczących licencjonowania oraz wdrożenia. Jednakże wiele z takich systemów posiada możliwość wdrożenia swojego systemu do chmury między innymi TOP ERP. Dzięki takiemu wdrożeniu, firmy zyskują oszczędność kosztów na infrastrukturze oraz czasu na wdrożenie systemu.
Business Intelligence w chmurze
Małe i średnie przedsiębiorstwa coraz częściej chcą podejmować świadome decyzje biznesowe, w oparciu o dane które posiadają (magazynowe, sprzedaży, trendy). Dlatego niejednokrotnie wykorzystują chmurę do hostowania swoich aplikacji np: TOP Business Intelligence. Zyskując na tym nie tylko oszczędność w infrastrukturze ale i dostęp do niego z każdego miejsca na świecie.
Aplikacje dedykowane w chmurze
Istnieje również możliwość hostowania aplikacji dedykowanych w chmurze, które służą nie tylko do użytku wewnętrznego w firmie, ale również do kontaktu z klientami (Systemy B2B, EBUS). Bazując na przykładzie systemów B2B nie musimy martwić się wzrostem popularności systemu, bądź jego bezpieczeństwem. Dostawcy usług chmurowych np. AWS gwarantują elastyczność i skalowalność swoich usług, oraz zapewniają bezpieczeństwo danych (kopie zapasowe, systemy anty DDOS).
Nie boimy się chmury
Migracja danych do chmury, może wydawać się ryzykowną rewolucją z punktu widzenia biznesu, lecz zdecydowanie przewyższa rachunek korzyści i usprawnień procesów biznesowych dla Twojego przedsiębiorstwa. Dobrze rozpoznany i zaplanowany proces migracji do chmury gwarantuje sukces wdrożenia. Zdajemy sobie sprawę, że każda firma ma inną specyfikę, dlatego nasz zespół TOP.S.A. pomoże dopasować rozwiązanie odpowiadające potrzebom Twojej firmy.