Oprogramowanie dla firm TOP Business Intelligence

Do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków każdego dnia spora część osób używa dwóch, trzech, a nawet więcej narzędzi i systemów, które dodatkowo nie są ze sobą połączone. Gdy korzysta się z nich w realizacji jednego procesu biznesowego, przysparza to same problemy oraz wydłuża czas zdobycia wiedzy, ale też naraża na błędy. Na dłuższą metę piętrzy to tylko trudności, wpływając na brak możliwości udoskonalania procesów oraz wyciągania wniosków z wykonanych zadań. Rozwiązaniem tego problemu jest oprogramowanie dla firm oferowane przez TOP SA – Business Intelligence.

Czym jest Business Intelligence?

Terminem Business Intelligence określa się aplikacje oraz technologie, których zadaniem jest gromadzenie, analizowanie danych i wyciąganie wniosków. Pozwala to przedsiębiorcom podejmować lepsze decyzje biznesowe, tworzyć strategie oraz ostrzegać przed niekorzystnymi sytuacjami. System obejmuje takie działania jak:

  • wsparcie procesu decyzyjnego,
  • kwerendy i raportowanie,
  • analizy online (OLAP – On Line Analytical Processing),
  • analizy statystyczne,
  • prognozowanie i data mining.

Zadaniem systemu Business Intelligence jest przekształcanie, integracja i agregacja rozproszonych danych, które umieszczane są w różnych aplikacjach oraz systemach. Najkorzystniejsze jest oczywiście użycie narzędzi BI na danych zagregowanych w postaci zintegrowanego systemu ERP lub przygotowanej hurtowni danych.

Różnice między Business Intelligence a podejściem tradycyjnym

Podstawową różnicą między tradycyjnym Business Intelligence, a standardowym raportowaniem (np. przy użyciu arkuszy kalkulacyjnych) jest miejsce i sposób przechowywania i przetwarzania danych. Pierwsze podejście zakłada istnienie przestrzeni do przechowywania danych w postaci fizycznego serwera, do którego mają dostęp wszystkie narzędzia wykorzystywane przez klienta. Drugie, polega na przygotowaniu szeregu raportów, arkuszy itp. pochodzących z różnych źródeł, często wspomaganych ręcznymi pracami. Zasadniczymi zaletami zastosowania narzędzi BI jest szybkość wykonania analiz, ich spójność, brak błędów wynikających z rozproszenia informacji i sposobów ich przetwarzania oraz łatwość interpretacji i przekształcania wyników.

Funkcjonalności systemu Business Intelligence

Systemy ERP umożliwiają kompleksową obsługę procesów biznesowych zarówno w wymiarze operacyjnym, jak i decyzyjnym. Platformę informacyjną systemu stanowi rozwiązanie typu Business Intelligence, pozwalające tworzyć:

  • analizy rentowności sprzedaży,
  • analizy kosztów,
  • prognozy sprzedaży,
  • analizy wiekowania zapasów,
  • analizy stanu zatowarowania,
  • automatyczne planowanie zamówień,
  • graficzne prezentacje stanu wskaźników
  • i wiele innych w zależności od profilu przedsiębiorstwa

Dodatkowo we wszystkich systemach klasy Business Intelligence możliwe jest odwzorowanie wymogów sprawozdawczych np. raportów giełdowych itp. Jedyne co należy zrobić, to dostarczyć próbki i szablony tych raportów. 

Udogodnieniem dla użytkowników jest również możliwość oglądania wyników analiz w wersji mobilnej. Spora część narzędzi BI jest dostosowana do funkcjonowania zarówno na komputerach jak również tabletach czy smartfonach.

Pełen zakres funkcjonalności zależy od konkretnej implementacji.

Czym jest OLAP?

OLAP to klasa systemów informatycznych, której zadaniem jest wspomaganie działalności organizacji w zakresie taktycznym i strategicznym. Dla niewtajemniczonych to po prostu duża ilość danych zagregowanych w kilka sposobów jednocześnie,  pozwalająca na ich przekształcanie, filtrowanie, segregację, sumowanie itp. w czasie rzeczywistym podczas patrzenia na wyniki. Daje to unikalne możliwości wnioskowania i analizy zjawisk. To trochę jakby wykonać z dostępnych danych na raz wszystkie możliwe arkusze kalkulacyjne i pozwolić dowolnie i intuicyjnie  je przekształcać podczas obserwacji.

Dla kogo są systemy Business Intelligence

Odbiorcy systemów Business Intelligence są bardzo zróżnicowani. Jeśli myślimy o profesjonalnym wdrożeniu, połączeniu z analizą biznesową i przedwdrożeniową musimy mieć konkretną ilość danych oraz rozbudowaną strukturę w firmie, która takie rozwiązania do analityki, kontrolowania i zarządzania danymi potrzebuje. Generalizując, nie ma takiej firmy, w której zastosowanie narzędzi klasy BI nie przyniosły by wymiernych korzyści dając szerokie spojrzenie na zjawiska w niej się występujące – często nawet nie uświadamiane.

Należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od naszych potrzeb oraz preferencji. Oprogramowanie dla firm ma na celu wspieranie wszystkich działań, tak by zadania były wykonywane szybciej i sprawniej.

Dzięki łatwości obsługi, przejrzystemu wyglądowi, wysokiej szybkości działania i intuicyjnemu interfejsowi każdy z powodzeniem będzie mógł obsługiwać system. Nie jest potrzebna do tego specjalistyczna wiedza, czy znajomość programowania. Jedyne co musimy posiadać to wiedza merytoryczna (czego oczekuję od analizy?), a nie wiedza techniczna (jak zrobić analizę?).

TOP S.A jako producent i firma odpowiedzialna za oprogramowanie dla firm

Nasza firma specjalizuje się w produkcji i wdrożeniu systemów informatycznych specjalizowanych dla różnego typu przedsiębiorstw. W ofercie znajdziecie Państwo pełen kompleksowy pakiet oprogramowania: od systemów ERP przez systemy analityczne Business Intelligence, internetowe narzędzia wspierające kontakt z Klientem, systemy WMS i B2B, systemy elektronicznego obiegu dokumentów, systemy raportujące, na aplikacjach dedykowanych pod specyficzne potrzeby kończąc.